ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը հունվարի 25-ին հրավիրել էր խորհրդարանական լսումներ:
Բացման խոսքում հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը նշել է, որ խորհրդարանը մեկ ամիս առաջ ընդունել է «Հանրակրթության մասին» օրենքում առաջարկվող մեծածավալ փոփոխություններ: Նրա խոսքով՝ ԱԺ մշտական հանձնաժողովում քննարկման ընթացքում նաեւ ընդդիմադիր պատգամավորների առաջարկով որոշում է կայացվել կազմակերպել հանրային լսումներ՝ ավելի առարկայական քննարկելու դպրոցում առկա խնդիրները, լսելու նախագծի վերաբերյալ շահագրգիռ կողմերի առաջարկությունները եւ դիտողությունները:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը նախ անդրադարձել է հանրակրթության ոլորտում բարեփոխումների մասով իրենց հասցեին հնչող մեղադրանքներին: Ժաննա Անդրեասյանը վիճակագրական տվյալներ է ներկայացրել՝ հիմնավորելով դպրոցական գիտելիքների ոչ արդյունավետ իրացման հանգամանքը թե՛ հումանիտար, թե՛ բնագիտական առարկաների մասով:
Ըստ զեկուցողի՝ հանրակրթության բովանդակության փոփոխությունները լիովին արդարացված են նաեւ գնահատման կարգի փոփոխության մասով. նախատեսվում է չեղարկել անբավարար գնահատականի շեմը, աջակցել հավելյալ կրթությանը, կիրառել գնահատման բազմազան ձեւեր, սովորել ու սովորեցնել, որ գնահատականը միայն թվանշան չէ, որը հաճախ դառնում է «կյանքի ու մահվան» հարց սովորողի, իսկ ավելի հաճախ՝ ծնողի համար:
Փոխնախարարի խոսքով՝ մանկավարժների համալրման խնդիր կա. այսօր արդեն տարեկան կտրվածքով ուսուցչի 700 հաստիք թափուր է մնում եւ չի լրացվում:
Անդրադարձ է եղել վերապատրաստման ու ուսուցչի մասնագիտական զարգացման խնդիրներին՝ նշելով, որ մասնագիտական զարգացման առանձին մոտեցում է անհրաժեշտ սկսնակ ուսուցիչների համար:
Փոխնախարարն անդրադարձել է հանրակրթության բովանդակության փոփոխություններին՝ նշելով, որ հանրակրթության նոր պետական չափորոշիչը փորձարկվում է Տավուշի մարզում: Գիտելիքը հմտության եւ կարողության վերածելու, ինչպես նաեւ դաստիարակության խնդիր լուծելու հարց է դրվելու դպրոցի առջեւ:
Հաջորդը՝ ուսուցիչների մասնագիտական զարգացման եւ խրախուսման քաղաքականության փոփոխությունն է, ուսուցչի մասնագիտական դաշտի ընդլայնումն ու փոխկապակցումը վարձատրության համակարգին: Ուսուցիչն ատեստավորման գործընթաց անցնելու հնարավորություն է ստանալու, որի արդյունքում փոխվելու է ուսուցչի դրույքաչափը:
«Մենք գնալու ենք ատեստավորման կարգի փոփոխությունների: Հաշվարկներն արդեն արված են, որ մենք կարողանանք ուսուցչի 400.000 դրամ աշխատավարձը դարձնել իրականություն»,-ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Վերապատրաստումներն իրականացվելու են՝ ըստ մասնագիտական կարիքի: Ուսուցիչների համար ընդլայնվելու են տարակարգից օգտվելու հնարավորությունները:
Ներառական կրթության ֆինանսավորման տրամաբանությունն է փոխվում. առաջարկվում է հրաժարվել կրթության բարձրացված չափաքանակով ֆինանսավորումից եւ անցում կատարել նպատակային ֆինանսավորմանը:
Հաջորդ ուղղությունը հանրակրթության կառավարման համակարգի փոփոխությանն է վերաբերում: Առաջարկվում է բաժանել մասնագիտացված գործառույթները, դպրոցում ունենալ առանձնացված վարչատնտեսական կառավարում, որը պետք է իրականացնեն մասնագիտացված անձինք եւ կառույցները:
Փոխվելու է դպրոցի գործադիր մարմնի ընտրության եղանակը: Գործող տնօրենների հավաստագրման գործընթացը փոխարինվելու է ատեստավորմամբ, որի հիմքում զարգացման ծրագրերի կատարողականն է լինելու:
Լսումների մասնակիցներն անդրադարձել են հանրակրթության ժամանակակից մարտահրավերների ու օրենսդրական բարեփոխումների կանխատեսվող ազդեցությանը: Նրանք հիմնականում ողջունել են ոլորտում իրականացվող փոփոխությունները, ներկայացրել իրենց հուզող հարցերն ու դիտարկումները:
Մանկավարժի մոտիվացման հարցում արժեւորվել է ուսուցչի աշխատավարձի բարձրացումը: Ընդգծվել է դպրոցների միջեւ սերտ համագործակցության կարեւորությունը: Անթույլատրելի է համարվել տնօրենների՝ կուսակցական գործունեությամբ զբաղվելը, առաջարկ է եղել նաեւ վերանայել տնօրենի՝ պարտադիր մանկավարժական կրթություն ունենալու դրույթը: Կարծիք է հնչել, որ վարչատնտեսական կառավարման առաջարկվող նոր մոդելը չի գործելու, ավելին՝ այն խնդիրներ է առաջացնելու համակարգում:
Բարձրացվել են նաեւ խնդիրներ՝ կապված ներառական կրթության իրականացման, դպրոցներում համապատասխան մասնագետների համալրման, լաբորատորիաների եւ այլ գույքային հագեցվածության հետ:
Ամփոփիչ խոսքում Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել հնչած թե՛ քննադատության եւ թե՛ առաջարկների համար: Նա նշել է, որ լսումներից հետո նախարարությունը կկազմակերպի քննարկում՝ անդրադառնալու բարձրացված դիտարկումներին՝ նպատակ ունենալով ավելի բարելավել նախագիծը: «Փոփոխությունը կարեւոր է, բայց անհրաժեշտ է, որ նախաձեռնությունը լինի հնարավորինս լավ մշակված, որակյալ եւ քննարկված»,-ընդգծել է փոխնախարարը:

On January 25, the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport convened parliamentary hearings.
In his opening speech the Committee Chair Sisak Gabrielyan noted that a month ago the parliament passed a large scale amendments being proposed to the law on General Education. According to him, during the debate at the NA Standing Committee also by the proposal of the opposition deputies a decision was made to organize public hearings to make more substantive the problems existing at school, to hear the proposals and observations of the stakeholders on the draft law.
First of all, the RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport Zhanna Andreasyan touched upon the accusations voicing to their address concerning the reforms in the sphere of general education. Zhanna Andreasyan presented statistic data, substantiating the circumstance of the non-effective realization of school knowledge on humanitarian and natural science subjects.
According to the rapporteur, the amendments of the general education content are fully justified on the amendment of the assessment order: it is designed to cancel the insufficient assessment threshold, to support the additional education, to make use of various forms of assessment, to study and to teach that the evaluation is not only a mark which often becomes a matter of ‘life and death’ for a learner, and more often - for a parent.
According to the Deputy Minister, there is a problem of recruitment for pedagogues: today there are annually 700 vacancies for teachers, and they are not filled in.
The problems of the teachers’ training and professional development have been referred to, noting that certain approach of professional development is necessary for beginner teachers.
The Deputy Minister has related to the changes of the general education, noting that the new state criterion of general education is experimented in the Tavush marz/region. The knowledge is an issue for turning it into skill and capability, as well as an issue for resolving the problem of upbringing before school will be put.
The next issue is the change of the teachers’ professional development and encouragement, the expansion and inter-connection of the professional field to the payment system. The teacher will get an opportunity to turn to the attestation process, as a result of which the teacher’s rate will be changed.
“We’ll go to the changes of certification order. The calculations are made that we’ll be able to make reality 400.000 AMD salary for teachers,” Zhanna Andreasyan.
The trainings will be carried out according to the professional need. The opportunities for teachers to use the category will be expanded.
The logic of financing inclusive education is changed: it is proposed to refuse increased education financing and switch to targeted funding.
The next direction refers to the change of the management system in general education. It is suggested to separate the specialized functions, to have a separate administrative-economic management in schools, which should be carried out by specialized persons and structures.
The method of electing an executive body for a school and the process of certification of current directors will be changed.
The participants of the hearings referred to the predicted impact of modern challenges in general education and legislative reforms. They mainly welcomed the changes made in the field, presented their observations and questions on their concerns.
The increase of the teachers’ salary was evaluated in the issue of a pedagogue’s motivation. The importance of close cooperation between schools was underlined. It was considered inadmissible for directors to engage in party activities, and there was also a proposal to review the provision of the director to have a mandatory pedagogical education. An opinion has been voiced, that the proposed new model of administrative-economic management will not work, moreover, it will cause problems in the system.
Problems related to the implementation of inclusive education, the recruitment of relevant specialists in schools, laboratories and other properties were also raised.
In conclusion, Zhanna Andreasyan thanked for both the voiced criticism and the proposals. She has noted that after the hearings, the Ministry will organize a discussion to refer to the raised observations in order to further improve the project. “The change is important, but it is necessary that the initiative be as well-developed, high-quality and discussed as possible,” the Deputy Minister underlined.